"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ЦЕЛИНОГРАД АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ АҚМЕШІТ АУЫЛЫНЫҢ ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА СЕЛА АКМЕЧЕТЬ ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО ЦЕЛИНОГРАДСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

' } }, { // Опции. // Иконка метки будет растягиваться под размер ее содержимого. preset: 'islands#blackStretchyIcon', // Метку можно перемещать. draggable: false }); myMap.geoObjects.add(myGeoObject); // Скрываем хинт при открытии балуна. myMap.events.add('balloonopen', function (e) { myMap.hint.close(); }); }

КҮНТІЗБЕ


«    Тамыз 2025    »    
ДсCcБрСрЖмСбЖк
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

БІЗ ҚАЛАЙ ЭНЕРГИЯ АЛМАСАМЫЗ

04.04.2019

Жаратылыстану

БІЗ ҚАЛАЙ ЭНЕРГИЯ АЛМАСАМЫЗ

 

Сабақтақырыбы

 

Біз қалай энергия алмасамыз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру

Сабақ мақсаттары

-Энергия түрлерін ажыратады;

-Температура мен жылу энергиясын ажыратады

-термометрді пайдалана отырып температураны өлшейді

- Энергияны шығару және жұтылу үдерістеріне күнделікті өмірден мысалдар келтіреді.

Бағалау

критерийлері

Энергия түрлерін температура мен жылу энергиясын ажыра алады, термометрді пайдалана отырып температураны өлшейді, энергияның өзара айналымына мысалдар келтіреді

Тілдік

мақсаттар

 

- Энергияны шығару және алу үдерістерін ауызша және жазбаша түрде талқылай алады.

Пәнгедік  лексика мен терминология:

Энергия, энергияның алмасуы, энергияның бөлінуі, булану, конденция, жылу мөлшері.

Айтылымға қажетті  сөздер мен сөз тіркестер:

Энергия алу дегеніміз…

Энергия бөлу дегеніміз...

Глоссарий

Қазақша

На русском

In English

Энергия

Энергия

Energy

Энергияның жұтылуы

Поглощение энергии

Absorption of energy

Энергияның бөлінуі

Выделение энергии

Release of energy

Конденсация

Конденсация

Condensation

Булану

Парообразование

Evaporation

Жылу

Теплота

Heat energy

 

Құндылықтарды дарыту

-          Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыс жасауға үйрету);

-          Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру (әр тапсырмаға берілген уақыт мезетін сақтайды, әрі топтық немесе жұптық жұмыс кезінде бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды);

-          Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру;

-          Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Сабақ тақырыбы энергия бөлу және жұту  болғандықтан, тақырып физика курсымен байланысты оқытылады.

Табиғаттағы процесстерді сипаттау биология және экология пәндерімен байланыс қарастырылады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны бейнебаян және презентация көру үшін пайдаланылады.

Бастапқы білім

 

5 сынып, Жаратылыстану

5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату

5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын ажырату

5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру

                                                                     

                                                                      ЖОСПАР

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

\

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күтілетін нәтиже

Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін қалыптастырушы бағалаудың «Допты лақтыру» тәсілін қолданамын. Осы тәсіл арқылы оқушылар өткен тақырыптардың ережелерін қайталайды (оқушылар бір – біріне доп лақтыру арқылы өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қояды, ережелерді қайталайды).

Оқушыларды топқа бөлу және жақын арада даму аймағын анықтау үшін  «Алтын себет» әдісін қолданамын. Оқушыларға конверт таратылады, конверттің ішінде «Энергия», «Булану»және «Жылу» сөздері берілген, бірдей сөздері бар оқушылар бір топқа жайғасады. Оқушылар өз топтарын атауларына мағлұматтар береді. / постер /

Әр топқа бағалау парағын таратамыз. Онда жалпы бағалау жүйесі мен ұпай көрсеткіштері көрсетілген.

Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қоя отырып, бүгінгі сабақтың оқу мақсатын анықтаймын:

-                     Энергияны шығару үшін, алдымен қандай қадам жасаймыз?

-                     Энергия шығару үшін оның ерекшелігін зерттедік, енді энергия алуды терең меңгеру үшін қандай қадам жасаймыз?

-                     Біз күнделікті өмірде қызу және суыну үдерісін күнде көреміз. Ыстық шай ішу үшін шәйнекті  қыздыру қажет. Қыздыру кезінде шәнек пен оның ішіндегі су энергия алады, яғни қызады. /тәжірибе түрінде көрсету/. Сонымен балалар, қызу дегеніміз не? Суыну дегеніміз не?

-                     Қыздыру мен суыту үдерістері әр затта әртүрлі жүреді.

Осы сұрақтарға жауап алғаннан кейін күтілетін нәтижені анықтаймыз:

- Денелердің энергия алмасу үдерісі қалай өтетінін білуіміз қажет.

1. Миға шабуыл

Шағын зерттеу:

Жұқа айна немесе әйнекке үрлеңдер.

1. Не бақыладыңдар?

2. Әйнектің беті неге және қалай өзгереді?

3. Байқалған құбылыс қалай аталады?

4. Сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар?

 

Қалыптастырушы бағалау:

-          мұғалім бақылауы және  комментарийі;

-          мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

энергия түрлену үдерісін атай алады;

энергия түрленуін түсіндіре алады;

 

2.Сабақтың мақсатын айқындау

Сұрақ:осы әйнектегі құбылысты табиғатта бақыладыңдар ма? Қай жерде?

 

Үлгі жауап:Су киім кебеді, төгілген су құрғайды, т.б.

Мұғалім: осы мысалдардың барлығы табиғаттағы энергияның бір-түрден басқа түрге ауысуының нақты үлгілері болып табылады. Біз бүгінгі сабақта энергияны шығарумен және энергия алумен байланысты үдерістерді атаймыз және мысалдар келтіреміз. Нақтырақ булану және конденция туралы айтамыз.

Презентация

Жұқа әйнек немесе айна

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Жаңа тақырыпты игеру

Сурет бойынша жұмыс

Суретте екі суы бар стаканды таразыда теңестіріліп тұр. Бір стақанда суық, екіншісінде ыстық су. Біраз уақыттан кейін таразы тепе-теңдігі бұзылады.

Сұрақ:

1)      Қандай өзгерісті байқадыңдар?

2)      Неге тепе-теңдік бұзылады?

3)      Қандай құбылысты бақыладыңдар?

Оқушылар өз жауаптарын айтады, талқылайды және бірін-бірі толықтырады.

 

Қалыптастырушы бағалау:

-          мұғалім бақылауы және  комментарийі;

-          мұғалімнің кері байланысы.

 

Дескрипторлар

Оқушылар

энергия түрлену үдерісін атай алады;

энергия түрленуін түсіндіре алады;

масса азаюын түсіндіре алады.

 

4. Шағын зерттеу жұмысы

Жұппен жұмыс

тапсырма:Екі ыдыстағы будың қасиеттері зерттеу (ашық және жабық ыдыс).

Мәселелік сұрақтар:                       

  1. Әр ыдыстағы сұйық булану үдерісі кезінде молекулалар саны қалай өзгереді?
  2. Қайсы ыдыстағы сұйық тезірек буланады? Неліктен?
  3. Энергия алмасу үдерісі қалай жүреді?

 

Қалыптастырушы бағалау:

-          мұғалім бақылауы және  комментарийі;

-          оқушылардың жұптық бағалауы;

-          мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

энергия түрлену үдерісін атай алады;

энергия түрленуін түсіндіре алады;

ашық және жабық ыдыстағы үдерістерді салыстырып, сипаттай алады.

 

Әр топқа тәжірибе жұмысы беріледі

Энергия тобына 1-тәжірибе

Булану тобына 2-тәжірибе

Жылу тобына 3-тәжірибе

 

5. Білімді нақтылау

Мысал:

Жазды күні күн ыстық болса да, судан шыққанда салқындық сезіледі? Неге?  / Видеоролик /

Үлгі жауап:

Оқушылар булану үдерісін сипаттайды. Денедегі су жылу алу арқылы буланады, ал дене салқындайды.

6. Топпен жұмыс

Мәселелік сұрақ:Сұйық булану кезінде не болады? Булану жылдамдығы неге тәуелді?

1-топқа

Эксперимент. Булану, 38-сурет бойынша жұмыс

2-топқа

Эксперимент. Сұйық күйге айналу, 39-сурет бойынша тапсырма

3 -топқа

Эксперимент. Табаққа ыстық және салқын суды құю. Қайсысы тезірек буланады?

 

Қалыптастырушы бағалау:

-          мұғалім бақылауы және  комментарийі;

-          оқушылардың топтық бағалауы;

-          мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

булану үдерісін сипаттай алады;

булану үдерісі қандай шамаларға тәуелділігін анықтай алады;

булану жылдамдығының ортадағы шамаларға (температура, аудан,) тәуелділігін анықтайды.

7. Ой қорыту-білімді пысықтау

«Сиқырлы конверт» әдісі бойынша  жаңа білімдерін пысықтау.

Топқа сұрақтар жазылған конверттер ұсынылады.

 

Қалыптастырушы бағалау:

-          мұғалім бақылауы және  комментарийі;

-          өзін-өзі бағалау;

-          мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

- Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажыратады;

Энергияны шығару және алу үдерістеріне күнделікті өмірден мысалдар келтіреді.

8. Сабақты қорытындылау

Қорытындылау сұрақтары:

1)      Жергілікті тұрғындар желдің бағытын анықтау үшін қолын суға малып жоғары көтереді? Неліктен?

2)      Солтүстік тұрғындары қатты аязда бетіне май жағады? Неге?

3)      Неге, жердің астына тереңге ыдысқа құйып қойған су көкөністерді үсіктен сақтайды?

4)      Қысты күні бәйгеден келген жылқыны  неге жабулап қояды?

Оқушылар ойланып сұрақтарға жауап береді. Бірін-бірі толықтырады. Қажет болған жағдайда мұғалім бағыт-бағдар береді.

2 стакан су, (ыстық және суық), иінді таразы, (зертханалық,жоғары дәлдікпен)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ашық және жабық ыдыстар,

Су буы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Су, мақта, иіс су, табақтар, ыстық және салқын су

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 1

Сабақтың соңы

 

 

 

 

Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамыту мақсатында

«Тағы не білгіңіз келеді?» - әдісі арқылы сабақты қорытындылап кері байланыс жасаймын.

«Шабадан-ет тартқыш-себет» әдісі. Оқушылар бүгінгі тақырыптағы алған білімдерінің өздері үшін қаншалықты құнды екенін осы әдіс арқылы көрсетеді.

-          Әрі қарай менің керегіме жарайды;

 

         -      Алған ақпаратты өңдеймін;

 

  -       Барлық ақпаратты тастаймын.

 

 

Үй тапсырмасы:75-бет, шағын зерттеу жүргізу

Кері байланыс

 

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/molekulalyq-fizika/gaz-zhane-sujyq-qatty-denelerding-qasietteri/lesson/bulanu-zhane-kondensacziya

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық оқушылар

Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін атай алады;

Оқушылардың көпшілігі

Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажырата алады;

Өмірден мысалдар келтіре алады.

Кейбір оқушылар

Энергия үдерістерін сипаттап, оны түсіндіре алады. Өмірден мысалдар келтіреді.

 

·         Сабақ барысындағы мұғалімнің қолпаштау сөздері; «жарайсың», «тамаша», «осылай жалғастыр» тб

·         Топтардың бір-бірін бағалауы

·         Жұптық жұмысты өзара бағалау

·         Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажырату, сипаттау барысында сыни ойлау дағдыларын қолдану арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды.

Денсаулық сақтау технологиялары.

 

Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау

 

Эксперименттік тапсырмалар барысында қауіпсіздік ережесінің сақталуын мұқият қадағалау (ыстық су, шыны ыдыстар, әйнекпен жұмыс).

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

             

 

Просмотров: 5234


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст